Stiprinti emocinį atsparumą, ypač vyresniame amžiuje, yra labai svarbu, kad galėtume geriau susidoroti su gyvenimo iššūkiais ir išlaikyti vidinę pusiausvyrą. Štai kelios praktinės technikos, kurios gali padėti:
Palaikyti socialinius ryšius. Bendravimas su empatiškais ir jus suprantančiais žmonėmis leidžia pajusti, kad sudėtingoje situacijoje esate ne vienas. Kartais jausdami vidinį skausmą sudėtingose situacijose tarsi atsiribojame nuo kitų, tačiau svarbu priimti pagalbą bei palaikymą iš tų, kuriems jūs rūpite. Buvimas bendruomenėje suteikia galimybę susipažinti su naujais žmonėmis. Dalyvavimas vietos bendruomenės veiklose, savanoriavimas ar užsiėmimų lankymas suteikia socialinę paramą ir gali padėti atgauti viltį susidūrus su iššūkiais.
Rūpintis savo kūnu. Rūpinimasis savimi nėra tik populiarus terminas. Tai labai svarbus aspektas išlaikant savo psichinę sveikatą bei stiprinant savo psichologinį atsparumą, nes stresas daro įtaką ne tik mūsų fizinei, bet ir emocinei savijautai. Tokie veiksniai, kaip tinkama mityba, pakankamas miego bei suvartotų skysčių kiekis, reguliari mankšta, gali sustiprinti jūsų organizmą, kad jis lengviau prisitaikytų prie streso, ir sumažintų neigiamų emocijų poveikį.
Praktikuoti dėmesingumą. Sąmoningas dienoraščio rašymas, dėmesingumo praktikos, joga ir kitos dvasinės praktikos, pavyzdžiui, malda, gali padėti sukurti artimesnį ryšį su savimi bei kitais, taip pat išlaikyti viltį, o tai gali reikšmingai padėti įveikiant iššūkius.
Dirbti dėl savo tikslų. Išsikelkite realius, nedidelius tikslus ir reguliariai darykite bent po truputį (net jei tai atrodo nedidelis pasiekimas), kad galėtumėte judėti link to, ką norite pasiekti. Tikslų turėjimas suteikia gyvenimui kryptį.
Išlaikyti perspektyvą. Nuo to, kaip mąstote, gali labai priklausyti, kaip jaučiatės ir kiek esate atsparūs susidūrus su sunkumais. Stenkitės atpažinti neracionalius mąstymo modelius, pavyzdžiui, polinkį katastrofiškai vertinti sunkumus arba manyti, kad pasaulis nori jus įskaudinti, ir akcentuokite realistiškesnį mąstymo būdą. Pavyzdžiui, jei jaučiatės prislėgti iššūkio, priminkite sau, kad tai, kas nutiko jums, nelemia to, kaip klostysis jūsų ateitis, ir kad nesate bejėgiai. Galbūt negalėsite pakeisti didelę įtampą sukėlusio įvykio, tačiau galite pakeisti tai, kaip jį interpretuojate ir kaip į jį reaguojate.
Priimti pokyčius. Priminkite sau, kad pokyčiai yra gyvenimo dalis. Tam tikri tikslai gali būti nebeįgyvendinami dėl nepalankių gyvenimo aplinkybių. Susitaikymas su aplinkybėmis, kurių negalima pakeisti, gali padėti susitelkti į aplinkybes, kurias pakeisti galite.
Išlaikyti pozityvų požiūrį. Sunku būti pozityviam, kai gyvenimas klostosi ne taip, kaip norėtumėte. Pozityvus požiūris leidžia tikėtis, kad jums nutiks gerų dalykų. Pabandykite vizualizuoti tai, ko norite, užuot nerimavę dėl to, ko bijote. Taip pat atkreipkite dėmesį į bet kokius būdus, kurie padeda geriau jaustis, kai sprendžiate sudėtingas situacijas.
Mokytis iš savo patirčių. Prisiminkite, kokie jūsų veiksmai padėjo ankstesnėse sudėtingose situacijose. Tai gali padėti jums reaguoti veiksmingiau ir priimti efektyvesnius sprendimus naujose sudėtingose situacijose.
Priimti savo emocijas. Kiekvienas iš mūsų patiriame tiek malonias, tiek nemalonias emocijas ir tai yra normalu. Kartais galime pajusti, kad mūsų kūnas ir protas joms priešinasi, jaučiamą įtampą stengiamės neigti. Tačiau tokiu būdu mes naudojame dar daugiau savo vidinių išteklių. Vietoj to dėkime pastangas įvardindami taip, kaip jaučiuosi šiuo metu, pvz. jaučiuosi liūdnas dėl…, jaučiuosi įskaudintas dėl… ir pan. Vertinga praktika yra rašymas. Veskite dienoraštį, kuriame aprašytumėte savo mintis ir jausmus. Tai gali padėti geriau suprasti save ir išreikšti emocijas.
Ieškoti pagalbos. Gauti pagalbos tuomet, kai jos reikia, yra labai svarbus aspektas stiprinant savo psichologinį atsparumą. Daugeliui žmonių pakanka jų turimų resursų bei aukščiau išvardintos technikos padeda efektyviai stiprinti jų psichologinį atsparumą. Tačiau kartais asmuo gali jaustis tarsi „įstrigęs“ situacijoje, jaustis bejėgiškai ar beviltiškai. Tokiais atvejais naudinga pasikonsultuoti su profesionaliu specialistu, pvz. psichologu, kuris padės atrasti jums tinkamiausias strategijas savo sunkumams įveikti.
Svarbu prisiminti, kad mes negalime kontroliuoti visų aplinkybių, tačiau galime augti sutelkdami dėmesį į tuos gyvenimo iššūkių aspektus, kuriuos galime suvaldyti padedami artimųjų ir specialistų.