Trečiojo amžiaus universitetas Raseiniuose
2012 m. buvo paskelbti pagyvenusių žmonių metais, ir išgirdę apie kituose Lietuvos miestuose įsteigtus Trečiojo amžiaus universitetus, Raseinių rajono švietimo centro direktorės Silvos Morkevičienės paaktyvinti – įsteigti prie Švietimo centro Raseinių TAU. Nuo 2010 metų įkurtas mokytojų senjorų metodinis būrelis jau vykdė savo veiklas: organizavo pažintines keliones, išvykas, dalijosi patirtimi, jiems buvo organizuojama pagarbos mokytojui pamoka – renginys „Rugsėjo aidas“. Tad dėl prie Raseinių rajono švietimo centro Trečiojo amžiaus universiteto įsteigimo pirmiausia ir buvo pakviesti aktyviausi rajono mokytojai senjorai, rajono garbės piliečiai, kurie vieningai pritarė Trečiojo amžiaus universiteto steigiamojo susirinkimo organizavimo idėjai. Buvo nutarta: kovo 16 d. organizuoti steigiamąjį Raseinių TAU susirinkimą, o iki jo reikėjo parengti įstatus, sukurti Raseinių TAU logotipą, aptarti mokymosi tvarką, parengti tvarkaraščius, surasti patalpas, lektorius. Didžiausia darbų našta atiteko Švietimo centro kolektyvui.
Raseinių TAU steigiamojo susirinkimo iniciatoriai
Kovo 16 d. į Šaltinio pagrindinės mokyklos salę atvyko 56 įvairių profesijų rajono senjorai, 5 Raseinių rajono garbės piliečiai ir kiti garbūs svečiai. Pritarę Raseinių TAU įstatams ir užpildę prašymus – anketas, plojimais pasveikino Trečiojo amžiaus universiteto įsteigimo momentą. Buvo nutarta: įsteigti „Sveikatos ir saviraiškos“ fakultetą kaip filialą prie Medardo Čoboto universiteto. Buvo išrinkta universiteto taryba, o dekanu išrinktas habilituotas medicinos mokslų daktaras, Raseinių rajono garbės pilietis, prof. Antanas Norkus.
Trečiojo amžiaus universiteto įsteigimo dalyviai su ŠC kolektyvu
Raseinių TAU savo veiklą pradėjo rugsėjo 14 d. Raseinių rajono savivaldybės didžiojoje salėje Mokslo metų pradžios švente. Mokytis Raseinių TAU Sveikatos ir saviraiškos fakulteto keturiose grupėse (sveikos gyvensenos, literatūros ir meno, kultūros ir pažinimo bei dvasinio tobulėjimo) pareiškė norą 122 asmenys. Šių grupių kuratorėmis buvo paskirtos visos Švietimo centro metodininkės, kurios rengė programas, kartu su studentais planavo veiklas, pildė tvarkaraščius, organizavo mokymus, kvietė lektorius.
Bendrosios paskaitos vyko savivaldybės Tarybos salėje
Kartą per mėnesį vykdavo bendros paskaitos visiems Raseinių TAU dalyviams. Paskaitų tematika buvo labai įvairi: tai ir apie sveikatą, žmogaus dvasinį tobulėjimą, gyvenimo vertybes, papročius, tradicijas, laimingos senatvės principus. Lektoriai kompetentingi, įdomūs ir žymūs žmonės: Vilija Blinkevičiūtė, Dalia Teišerskytė, Silva Morkevičienė, Antanas Norkus, Aleksandras Žarckus, Vladas Vitkauskas. Bendrųjų paskaitų pertraukų metu buvo organizuojamos įvairios ekologinių produktų degustacijos. Kitais mėnesio penktadieniais vykdavo užsėmimai atskirų grupių dalyviams: paskaitos, mokymai, pažintinės veiklos. Ne kartą buvo lankytasi Raseinių krašto istorijos muziejuje, susipažinta su Betygalos apylinkėmis, žymiais žmonėmis, mokytasi piešti, megzti, gaminti žaisliukus, papuošalus, klausytasi paskaitų apie sveikatą, sveiką mitybą, vaistų, vandens vartojimą. Kiekvienas TAU dalyvis galėjo pasirinkti ir praktinių gebėjimų mokymus: šiaurietiško vaikščiojimo, kompiuterinio raštingumo, anglų, vokiečių kalbų mokymus.
Raseinių TAU tarybos nariai lankėsi Marijampolės TAU mokslo metų pradžios šventėje, Kretingos TAU mokslo metų pabaigos diplomų įteikimo šventėje. Raseinių TAU bendrauja ir bendradarbiauja su Marijampolės, Kretingos, Telšių, Jonavos, Radviliškio, Vilkaviškio Trečiojo amžiaus universitetais. Dalyvavome vieni kitų šventiniuose renginiuose, o kartais ir kartu organizavome susitikimus, vakarones, popietes.
Raseiniškių delegacija Marijampolėje su Lietuvos Respublikos Prezidente Dalia Grybauskaite
Pirmuosius mokslo metus, kaip ir priklauso Sveikatos metais, baigėme paskaita „Stiprinkime savo kūną žolelėmis“. Paskaitos lektorė – Adelė Karaliūnaitė, žolininkė, gydytoja. Geriausiai užsiėmimus lankiusiems ir aktyviausiems studentams buvo įteiktos gėlės.
Sustabdyta akimirka pirmųjų mokslo metų pabaigos dieną
Antraisiais mokslo metais senjorai be įprastinių mokymų buvo įtraukti dar ir į projektinės veiklos mokymus: dainavimo-muzikavimo, sveikatinimo, psichologijos žinių, finansinio suaugusių švietimo, kūrybinės meno dirbtuvės, tradicinių ir netradicinių rankdarbių, amatų mokymus.
Buvo organizuotos pažintinės kelionės: į Rundalę (Latvijos respublika), Vilnių, Panemunės pilis, Pamario kraštą, susitiko ir bendravo su vaistininku-žolininku Virgilijumi Skirkevičiumi, Lietuvos krikšto 600-ųjų metinių proga susipažino su Žemaitija: Girdiške, Kaltinėnais, Telšiais, Varniais, Žemaičių Kalvarija, Kražiais.
Dviejų metų studijų programą išklausė 122 Raseinių TAU studentai. Savivaldybės didžiojoje salėje iškilmingai jiems buvo įteikti diplomai. Įsteigimas Raseinių TAU ir vis didėjantis studentų skaičius įrodo jo svarbą ir reikalingumą. Paskaitose išgirsti patarimai, pamokymai: būti bitėmis bet ne musėmis, nes visi blogi dalykai grįžta bumerangu, kuo labiau save dalini, tuo labiau augi – ir įkvepia naujų jėgų, noro būti reikalingu, būti aktyviu ir mokytis visą gyvenimą.
Raseinių TAU veiklos aprašas
Raseinių TAU sveikatos ir saviraiškos 2018-2020 mokslo metų programa